KETTLEBELL: SIMPLE & SINISTER – RECENZE

Názory v této recenzi jsou čistě subjektivní a možná někdy až přiliš protkané emocemi, ale to už tak u osobních dojmů bývá. Knížku jsem si koupila sama za své těžce (ehm…) vydělané peníze, necítím se tedy nijak zavázána k sepsání výhradně pozitivní recenze. 

Nakladatelství Blue Vision nám v minulosti přineslo mimo jiné český překlad Primal Blueprintu od Marka Sissona. Je evidentní, že podobně jako Jan Melvil Publishing si i Blue Vision nevybírá komerčně úspěšné bestsellery, ale vyjímečná díla, která mají velký potenciál něco změnit. Kettlebell Simple & Sinister od Pavla Tsatsoulina takovou knihou bezesporu je. Protože jsem ale ženská a navíc ještě postižená vzděláním v oboru grafický design, nemohu si odpustit abych poukázala i na (z mého zaujatého pohledu) nedostatky.

Za prvé – formát A4 se mi jednak nevejde do knihovničky a jednak při nevysokém počtu stran působí na první pohled jako černobílá středoškolská učebnice. (Není černobílá, ale vypadá tak). Nejsem fanouškem ani použitého fontu (i když mohlo být hůř, Comic Sans…), ani sazby této knížky (do bloku, proboha, DO BLOKU!!!), ani celkové fyzické podoby (nechci machrovat, ale tohle je moje ruční práce). Čekala jsem formát podobný výše zmíněnému Primal Blueprintu nebo aspoň Nahému Bojovníkovi. Pochopitelně si velice dobře uvědomuji a vím, že na S&S jsou podstatné informace v ní obsažené a nikoli forma. S&S nebyla napsána proto, aby nás oslnila krásnými barevnými obrázky (od toho tu máme Ala Kavadlo), zarovnáním do bloku jako podle pravítka a oku lahodící paletou barev namísto padesáti odstínů šedi. Tohle není omalovánka pro slečinky, tohle je manuál pro živoucí supermany. Nicméně, i když je holka hodná, věrná, šikovná v posteli a mistryně v kuchyni, pokud bude vousatá, plešatá a disponující váhou menšího slůněte, úplně to ignorovat asi taky nebude snadné.

12525152_942013755881109_246203852199616618_o

Honem pryč od kritiky a negativních poznámek, přejdu rovnou k chvalozpěvům. Překlad do češtiny je výborný. Když to opět srovnám s Primal Blueprintem, který mi prostě v češtině nesedl (originál je skvělý), je to nebe a dudy. Jan Avi Pacner, který měl translaci na starosti, odvedl vynikající práci. Z textů je evidentní, že překladatel nad svou prací přemýšlel, nesnažil se „pouze“ přeložit, ale také co nejvíce přiblížit informace čtenáři, aniž by se ten musel nad každou větou a obratem pozastavovat a přemýšlet, co tím chtěl vlastně básník říci. Díky tomu se celá kniha velice snadno čte a v určitých místech vyvolává na tváři zářivý úsměv (např. pasáž, věnující se péči o popraskané pracky). Třeba Nahý Bojovník mně osobně přišel přeložený hodně „technicky,“ zatímco Simple & Sinister je mnohem „lidštější“ a při popisu jednolivých fází prováděných pohybů vím naprosto přesně, co dělat a jak bych se při tom měla ideálně cítit. Podobně působí poslouchat instrukce Pavla Macka – jasné, stručné a jednoduché, žádné vznešené výrazy, žádný zmatek a pochybnosti, jasně víte CO a JAK máte udělat a potom to prostě uděláte. Nehrozí, že v knize nebudete něčemu rozumět, nebo si googlit každé čtvrté slovo.

V dnešní době, kdy je každý druhý na Facebooku osobní trenér s vlastním zaručeným programem, jsou běžnému smrtelníkovi do hlavy sypány hrozně matoucí informace. Kardio 5x týdně dvacet minut, smrtící crossfitový trénink každý den do pozvracení, maratony a půlmaratony za účelem ztráty tělesného tuku, dvoukilové činky do každé rodiny… Člověk nepolíbený Ultimátní Pravdou (někdy se označuje jako StrongFirst nebo SFG) se může nechat velice snadno vlákat do pasti chronického kardia nebo si způsobit zranění v důsledku nekorektně provedených pohybů pod špatným nebo nedostatečným dozorem. Pak jsou tu takoví výtečníci, kteří se učí swingovat podle Youtubu… (ehm…) Plán prezentovaný v knize Simple & Sinister je stručný, jasný a nekompromisní. Žádné složitosti, žádné nekonečné obměňování, žádné hopsání a soutěžení s časem. Dva cviky, které vyřeší všechny vaše problémy. Dva cviky, které, pokud budete technicky provádět správně, jsou ty jediné, které v životě budete potřebovat. Dva cviky, které z vás udělají silného, schopného a odolného člověka. Až překvapivě minimalistický program není časově ani prostorově náročný, avšak nesmírně efektivní. Nezáleží na váze, kterou jste schopni v tomto programu zpočátku používat, podstatná je kvalita provedení. Z vlastní zkušenosti vím, že pravidelná a poctivá práce na kettlebell swingu i TGU přináší poměrně rychlé výsledky a pokroky.

12640341_941948882554263_8753404047795122063_o

Ze slavnostního křtu knihy Simple & Sinister ve FuTru, 24.1.2016

Chtěla jsem si knihu nejdřív kompletně přečíst a poté ihned začít s programem Simple & Sinister. Mně osobně kniha nepřinesla kvanta nových informací, ale při čtení jsem měla pocit, že se dozvídám věci, které dávno vím, ale jakoby byly předtím napsané úplně jiným jazykem. Jakoby teprve při čtení S&S spousta věcí začala dávat smysl. Svoje swingy teď provádím s mnohem větším uvědoměním si toho, co se při tom pohybu děje jak se mnou, tak s koulí. Vím, že ta těžká mrcha nemává se mnou, ale já mám kontrolu nad ní, ale přesto respektuji její vlastní cestu, čímž chráním jak svoje zdraví, tak nábytek v okolí svého tréninkového prostoru. Moje tělo mě zase má rádo a já se cítím s každým swingem lépe a lépe. TGU jsem v podstatě doma neprováděla od své první návštěvy v KB5 před rokem a půl, ale hádám že je to něco jako jízda na kole – určité pohyby a pohybové vzorce se nezapomínají. A i kdybych si nebyla jistá, instrukce v knize jsou tak jasné a srozumitelné. Po včerejším „osobním testu“ jsem byla schopná provést 5+5 opakování s „pateticky lehkou kettlebell“ (4kg) bez sebemenšího problému a moje radost z toho byla nezměrná. Nic mi tedy nebrání dnešním dnem započít svou vlastní novou éru a pustit se do programu. Mým cílem není schodit určitý počet kil nebo centimetrů, obléknout o dvě čísla menší gatě nebo mít v létě koule na to, obléct si bikiny. Mým cílem pro tuto chvíli je být konzistentní, cvičit pokud možno denně a dosáhnout až na Jednoduché Cíle popsané v knize – jednoruční swingy s 24kg a TGU s 16kg. Deadline pro mě neexistuje. Pochopitelně si budu své pokroky evidovat a radovat se z každého úspěchu a určitě se zde podělím o shrnutí a zhodnocení S&S tréninkového plánu s dostatečným časovým odstupem.

Na závěr: Pevně věřím, že kniha S&S není jedinou zbraní v boji proti slabosti, ale je jednou z klíčových položek v arzenálu. Každému bych před započetím jakéhokoli popsaného cvičení doporučila návštěvu některého ze seminářů v KB5 (ideálně Cvičení s kettlebell pro začátečníky, dříve tzv. KB5 Minimum, tento seminář jsem absolvovala já a dle mého skromného názoru je pro začínajícího nadšence ideální, ne-li nutný). Kettlebell swingy i TGU jsou technické cviky, u nichž je dokonalá forma nejen podmínkou, ale nutností. Nesprávně provedené vám mohou přinést víc škody než užitku. Zraněná záda nejsou žádná sranda, a zranění způsobené volně letící kettlebellkou může mít až tragické následky. Nepouštějte se do hard style tréninku podle Pavla, pokud nevíte úplně jistě, co děláte. A nemůžete to vědět, dokud vám někdo z teamu profíků kolem KB5 a Funkčního Tréninku neřekne, že to tak je. Do té doby nevíte nic, věřte mi.

FacebooktwitterpinterestFacebooktwitterpinterest

3 thoughts on “KETTLEBELL: SIMPLE & SINISTER – RECENZE

 1. Lada

  Ahoj, děkuji za recenzi. Ze „sešitu“ mám podobné pocity. Obsah rozhodně převládá nad formou. Nicméně jako studijní materiál je to rozhodně fajn, ale čekal jsem trochu víc. Co přesně víc ale nedokáži popsat.

  Jinak technická vsuvka. Máš hezký sloh, příjemný smysl pro humor a jsi pohotová. To je všechno báječné. Ale prosím, zkus přestat křečovitě strkat do každé druhé věty nějaký vtípek, narážku, nebo bonmot. Zbytečně si tím ubíráš na čtivosti a působí to spíše jako umělý smích u českých seriálů (bez urážky). Všiml jsem si u toho už dříve (tohle je teprve třetí věc co od tebe čtu) a děláš to pokaždé. Méně je někdy více.

 2. Makovec

  Hezká recenze, souhlasím.
  Mě zase vadí, že u pistole je „závěr“ přeložen jako „uzávěr“, ale to je holt nemoc povolání každého z nás :)

  David

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *