JAK MÍT DOKONALÉ TĚLO

Nejčastější (netvrdím, že jediná) otázka pokládaná v souvislosti s programem Whole30 nebo přechodem na paleo/primal stravu je bezesporu varianta na: „Kolik jste zhubli?“ Otázku pokládají většinou (opět, ne vždy) příslušnice ženského pohlaví a pro velkou většinu z nich je odpověď, že hubnutí, které není primárním cílem tohoto programu, je velice individuální a liší se od člověka k člověku, často demotivující a odrazující. Což je obrovská škoda. Spokojenost člověka z vlastním tělem nemá nic společného s číslem, které ukazuje váha. Počet kilogramů, které nám ručička nebo displej zobrazí, nás informuje pouze o jedné jediné věci – jakou silou působí gravitační síla Země na naše tělo. Nic víc. Naše fyzická váha nenapovídá zhola nic o našem zdraví, tvaru postavy, množství tuku v těle, síle nebo atraktivitě pro opačné pohlaví. Váha, stejně jako věk, je jenom ČÍSLO. Whole30 je nutriční plán vytvořený s cílem dosáhnout fyzického a mentálního zdraví. Zdravá mysl (a to je to, oč tu běží) nás naučí uvědomit si, že ta dvě tři kila, která si myslíme, že máme navíc, jsou zcela zanedbatelná a vadí pouze nám (a těm úzkým džínům, které jsme nosili před deseti lety). Ptát se před započetím Whole30 kolik se dá zhubnout je totéž jako ptát se na prvním rande, kolik budeme mít jednou spolu dětí. Ani při maximálním optimismu nelze na tyto otázky odpovědět na samém začátku naší cesty. Pokud vám jakýkoli „dietní“ nebo fitness program bude tvrdit opak, mělo by to pro vás být znamením, že se jedná pouze o pokus vytáhnout z vás peníze.

Zdravé tělo, o které je dobře pečováno s láskou a pomocí kvalitní stravy, svou optimální váhu zná a dříve nebo později se k ní samo přirozeně dostane. Pro některé jedince to může znamenat výrazný úbytek tělesného tuku, pro jiné naopak pár kilo navíc. Velká spousta lidí se s tímto faktem velice špatně vyrovnává. Ženy POTŘEBUJÍ tělesný tuk. Ženské tělo je naprogramováno k tomu, za každou cenu si udržet určité množství tělesného tuku a bohužel, tento se nejčastěji drží v oblastech, kde ho nerady vidíme – na stehnech, bocích a bříšku. Tento tuk, který tolik nesnášíme a za každou cenu se ho snažíme zbavit, slouží jako „stavební materiál,“ který ženské tělo potřebuje v těhotenství pro vytvoření zcela nového jedince. V ženském těle se během devíti měsíců vytvoří úplně nový člověk, to tělíčko se tam nezhmotní jen tak z ničeho, tvoří si své „součástky“ z těla své nositelky. I to je důvod, proč ženy s velice nízkým procentem tělesného tuku často přijdou o menstruaci – tělo jim dává najevo, že nesplňuje podmínky pro to, aby otěhotnělo. Jednoduše nemá z čeho stavět. Ať potomka chceme nebo ne, s přírodou se prát nejde, takto ženské tělo funguje a já osobně zastávám názor, že pouze plodná žena je zdravá žena. A je mi jedno, že se nevejdu do XS tepláků nebo že „nemám sixpack“ (má ho každý, přátelé, jen ne každý si uvědomuje, jak velice nedůležité je to, aby byl vidět). U mužů není zdraví do takové míry ovlivněno rovnováhou pohlavních hormonů jako u žen, ačkoli mají své vlastní potíže (o kterých si, vzhledem k tomu, že jsem žena a mužskou stránku věci dostatečně nestuduji, nedovolím nijak široce polemizovat). Četla jsem spoustu komentářů od slečen a dívek, které si pochvalují, že nemají už několik měsíců menstruaci, jak velice pohodlné to je a na můj dotaz co budou dělat, až budou chtít otěhotnět, odpovídají, že to „pak nějak začnou řešit.“ Já, jako žena po třicítce, která po dětech netouží a má za sebou dlouhé a bolestivé zkušenosti s hledáním hormonální rovnováhy a léčením se z následků více než dekády na hormonální antikoncepci mohu s jistotou říct, že to „pak nějak řešit“ je stejně nezodpovědné vůči vlastnímu tělu jako „pak nějak řešit“ pomalu bující zhoubnou nemoc. A za to honba za co nejnižším číslem na váze nestojí.

Posedlost hubnutím a srovnávání se s nerealistickými vyretušovanými obrázky modelek a jiných známých osobností je velice destruktivní. Z televize a časopisů je nám neustále předkládán blábol, že abychom byli atraktivní pro opačné pohlaví, musíme nějak vypadat, nějak se oblékat a nějak přemýšlet. Magazíny jsou plné barevných reklam na kosmetické produkty, díky kterým údajně budeme krásnější a spokojenější a určitě pak těmi řasami dlouhými až do Tanvaldu zaujmeme i toho největšího krasavce na párty. Ano, protože o to přesně jde. Být krásný a zaujmout krásný protějšek.  Koho zajímá, jaká jsme v nitru osobnost, když máme lesklé vlasy, hladce oholené nohy a šaty velikosti 0? Člověk je bohužel tvor velice snadno ovlivnitelný vnějšími vlivy a manipulací, obzvlášť když je nenápadná a nenásilná, jako právě v případě reklam v televizi, v tištěných médiích a na internetu. Kdo by nechtěl být jako Heidi Klum, že? Jak jí ty vlasy vydrží nalakované i po zásahu tornádem.. Kdosi kdysi rozhodl, že TOHLE je univerzální definice krásy a pokud se od TOHOHLE jen trochu lišíme, nejsme považování za krásné. Cítíme se méněcenní. Srovnáváme se s každým dalším člověkem, včetně masivně nalíčených modelek s nohama až na zem a pletí photoshopově hladkou a zářící. Máme jak přehnané nároky sami na sebe, tak přemrštěné požadavky na naše protějšky. Ze všech stran slyšíme a všude čteme, jak to máme udělat, abychom vypadali jako Jessica Alba, měli vlasy jako z reklamy na šampon a nohy neustále hladké a do bronzova opálené. Zejména my ženy máme tu „úžasnou“ schopnost posuzovat ostatní na základě toho, jak na nás vizuálně působí (Fuj, vidíš ty mastné vlasy? Jak může takhle někdo vylézt z domu, to nemá doma zrcadlo?). Přiznejme si to otevřeně, i když to neřekneme nahlas, kdykoli vidíme někoho, kdo se vymyká nějakým standardům nastaveným v naší hlavě, máme tendence ho kritizovat, shazovat nebo se nad něj povyšovat, byť jen na zlomek vteřiny. Když máme někoho fyzicky popsat, „ta tlustá“ bývá často to první, co vypustíme z úst. Ano, je to jen přídavné jméno, které vystihuje podobu fyzické schránky, stejně jako „ten plešatý“ nebo „ten vysoký černoch,“ ale zkuste zavolat na ulici na slečnu s nadváhou „hej, tlustá holko!“ a uvidíte, že ve skutečnosti to NENÍ jen přídavné jméno, ale svým způsobem je to slovo vnímáno okolím jako nadávka a urážka. Se slovem TLUSTÝ je spojeno tolik negativních emocí, že už dávno není pouhým přídavným jménem.

Kolik z nás stálo někdy před zrcadlem, dívalo se na svůj obraz a pomyslelo si „jsem tlustá/tlustý.“ „Mám stehna jako hroch,“ „jsem tlustý jako prase,“ „můj zadek je nechutný,“ „fuj, ten pupek.“ Své nejlepší kamarádce nebo kamarádovi, partnerovi nebo dítěti bychom nikdy nic takového neřekli, proč to říkáme sobě? Proč se shazujeme sami před sebou? Proč si myslíme, že nás okolí bude vnímat jinak (lépe), když shodíme deset kilo? Proč si myslíme, že si sami sebe budeme vážit víc, když budeme nosit o dvě čísla menší kalhoty? Proč věříme tomu, že naše sebeúcta a sebevědomí jsou spojené s tvarem naší postavy, barvou vlasů, délkou sukně nebo číslem na váze? Myslíte si, že když shodíte přebytečná kila, budete sami sebe mít radši? Okolí vás bude mít radši? Partnera budete více přitahovat? Kolegyně vás budou obdivovat? Nebylo by krásnější, jednodušší a zdravější naučit se mít rád sebe sama TEĎ? V celé vaší dokonalé nedokonalosti? Nemůžete spravit tělo, které nenávidíte. To není o těch kilech navíc, to je o nastavení vašeho myšlení. O vztahu k sobě samému. Sebeláska není projevem egoismu nebo přehnaného sebevědomí, je to něco, co každý člověk potřebuje k tomu, aby byl schopen vážit si sám sebe bez ohledu na pokřivené vnímání toho, co je společensky považováno za atraktivní. Stydíte se vylézt v plavkách mezi lidi? Proč? Proč vám tolik záleží na tom, jak vás uvidí naprosto cizí lidé, kteří nemají sebemenší vliv na váš život? Necítíte se dobře ve svém těle a myslíte si, že to spraví redukce hmotnosti?

Tak já vám řeknu tajemství – JSTE DOKONALÍ, TAKOVÍ, JACÍ JSTE. Jakmile si osvojíte tento názor, získáte okamžitě perfektní tělo, postavu snů, dokonalou a krásnou fyzickou schránku. Nenechte nikoho na světě přesvědčit vás o opaku. Jestli chcete vidět tu nejkrásnější osobu na celém světě, tak teď vstaňte a běžte se podívat do zrcadla. Nenuťte se do diet a cvičení proto, že nenávidíte svoje tělo. Začněte se zdokonalováním své fyzické schránky proto, že ho milujete. Jiné nikdy mít nebudete. Jakmile se naučíte mít se rádi TEĎ, HNED, s celulitidou a bez vyrýsovaných břišáků, budete mít mnohem více vnitřní motivace, energie a psychické síly k tomu něco změnit. Ne pro ostatní, ale pro sebe. Abyste se VY cítili dobře. Ostatní lidé váš život nežijí, neprobouzí se každý den ve vašem těle, neměli by proto mít žádný vliv na to, jak vnímáte sami sebe. Nedovolte nikomu, aby negativně ovlivňoval váš vlastní pocit z vašeho těla. Nevrhejte se do Whole30 proto, že jste tlustí, ale proto, že chcete být zdraví. Nezačínejte s drastickým cvičebním programem proto, že nesnášíte svoje tlustá stehna, ale protože je milujete a víte, že pro ně můžete udělat víc, než je nenávidět. Jsou vaše, díky nim každý den stojíte na nohou, vstáváte z postele, chodíte na procházky, běháte za dětmi. Nezaslouží si, abyste je nenáviděli. Zaslouží si vaši lásku a péči, tak jako celé vaše tělo a mysl. Milujte sami sebe a nestyďte se za to!

TIP NA ZÁVĚR: Vytvořte si svou vlastní odnož Whole30 programu, pojmenujte si ji třeba Já30 a začněte ještě dnes. Pravidlo je jen jedno – každý den po dobu třiceti dnů se minimálně jednou postavte před zrcadlo a usmějte se na sebe. Usmějte se na sebe jako na někoho, koho milujete. To stačí.

FacebooktwitterpinterestFacebooktwitterpinterest

5 thoughts on “JAK MÍT DOKONALÉ TĚLO

 1. Agentka Romana

  Nádherně napsané.
  Naprosto dokonalé poselství všem ženám a možná i mužům.
  Člověk který není spokojený sám se sebou a se svým vlastním tělem nebude nikdy šťastný.
  Znám mnoho spokojených žen které mají lehkou nadváhu, znám i ženy s velkou nadváhou které vyzařují tolik sex appealu, že jim to mohou leckteré vyrýsované fitnessky závidět.
  Kouzlo osobnosti je uvnitř nás a ne v dokonalém obalu za kterým se leckdy marně plahočíme.
  Ženy, začněte být ženami které dokáží okouzlit zářivým úsměvem a zdravím sebevědomým.
  Mějte se rády. ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *