KDYŽ SE TO STANE…

„Omylem jsem se napila kávy s mlékem.“

„Nevěděl jsem, že v té slanině je cukr.“

„Syn mi z legrace osladil kafe.“

„Někde na internetu psali, že med do čaje se může.“

„Špatně jsem si přečetl etiketu na hořčici.“

To se stává. Stane se to každému. Děláme chyby, jsme jenom lidé. Někdy se staneme obětí situace, někdy zlomyslnosti. Naše chyby, omyly nebo vlastní špatná rozhodnutí mívají různé rozměry a různé dopady. Já jsem první polovinu svého prvního Whole30 jedla skoro denně hrášek, než jsem se dočetla, že neodpovídá pravidlům. Bylo to v roce 2011, knížky Jídlo na prvním místě ani Whole30 ještě neexistovaly ani v originále, musela jsem si vystačit s jednoduchým seznamem a v té době jsem si myslela, že nightshades jsou nějaké těžké, zatemňovací závěsy do ložnice. Nikdo nevstupuje do ničeho poprvé (ani podruhé a mnohdy ani po třetí) s dokonalými znalostmi, každý někdy začíná a tápe v nejistotě. Ale když už se to stane, je třeba za to nést následky a umět se za ně postavit.

Nikdo nesní omylem kyblík zmrzliny, nevypije nedopatřením laté se šlehačkou a nikdo se nemůže vymlouvat, že si myslel, že je med v pořádku (v takovém případě musíte přijmout vlastní zodpovědnost za nedůkladně prostudovaná pravidla). Některé přešlapy a uklouznutí jsou ve skutečnosti vědomá rozhodnutí. Jsou ale vaše, stůjte si za nimi. Etikety dokáže číst každý z nás, kdo hůře vidí, může chodit do obchodu s lupou, to není žádná ostuda. Něco jiného jsou pochopitelně situace, kdy je vám záludná ingredience zatajena záměrně nebo nedopatřením. I to se stává. Nedávno jsem na sociálních sítích četla historku od jedné mladé maminky, jíž synek z legrace do kávy přimíchal kakao a čekal na její reakci. Kdysi dávno mi tatínek připravil během Whole30 vajíčka na másle. Nebo vás prostě ve zdánlivě důvěryhodném podniku sabotuje personál vlastní nevědomostí. Ať k tomu dojde jakkoli, hlavní je zachovat klid a neházet flintu do nějakého bezlepkového porostu. Svět se nezboří, nepřiberete přes noc pět kilo, ani vás nikdo neodsoudí za chvilkovou slabost.

Po události obvykle přichází ta zapeklitá otázka: musím začít znovu? Odpověď je jednoduchá: Nemusíte. Ale měli byste. Hned vám povím proč.

KVŮLI VLASTNÍMU POCITU
Pokud nejste jako Rimmer z Červeného trpaslíka, („6 minut 47 sekund, to není zlý čásek na kilásek. Škoda že jsem běžel jen 300 metrů. Ale zase jsem se zdržel s Listerem, to znamená o čtyři minuty míň, a taky jsem si vydech, abych nevypadal tak vyplivaně, až kolem něho poběžím, tak to taky odečtu a je to světový rekord!“) chcete být sami vůči sobě poctiví. Nechcete sami před sebou předstírat, že se to nestalo. Nechcete se třicátý den ráno dívat do zrcadla s pýchou a hrdostí, zatímco vám v hlavě živě probíhají obrazy čokoládových skvrn na prstech levé ruky a koutcích vašich úst coby důkazy toho děsivého odpoledne minulý čtvrtek, který jste v rámci hesla co si nepamatuji, to se nestalo pohřbili hluboko do paměti.  Ne kvůli ostatním na Facebooku a Instagramu, ne kvůli kolegům v práci, kteří si vás do poslední chvíle dobírali, že to nevydržíte, ale kvůli sobě, kvůli vlastnímu pocitu z dobře odvedené práce byste měli začít znovu. Na konci toho všeho (respektive na začátku vašeho nového začátku) na sebe budete za takový krok neskutečně pyšní. Neuvidíte slabost, uvidíte někoho, kdo se rozhodl udělat věci správně. Má vůbec smysl něco dělat, když to neděláme pořádně?

KVŮLI VLASTNÍMU ZDRAVÍ
Existuje důvod, proč eliminační fáze Whole30 programu trvá minimálně 30 dní. Je to pro většinu lidí dostatečně dlouhá doba na to, aby se jejich tělo dokázalo zbavit těch nejhorších následků konzumace nevhodných potravin a alespoň započalo uzdravovací fázi (kvůli které to vlastně celé absolvujeme). Jakmile se naše tělo začne regenerovat, buňky našich tkání a střevní stěny uzdravovat bez vlivu obilovin, lepku, mléčných cukrů a dalších obvyklých problémistů, konečně budeme schopni poznat, jaký je život bez nich a jak moc naše zdraví ovlivňují. Zatímco mléčným výrobkům po zařazení může chvíli trvat, než v těle spustí řetěz nežádoucích reakcí, na lepek a jiné látky (například lektiny obsažené v rajčatech) naše tělo reaguje takřka okamžitě. Pokud jste ochotni nad pochybením mávnout rukou bez následků na svých osobních pocitech, vaše tělo na tuto deviaci nemusí zapomenout tak rychle, byť byla sebemenší (nebo sebelahodnější). Předčasné zařazení potraviny mimo pravidla Whole30 může zhatit veškeré vaše úsilí a rovněž může mít značný efekt na výsledky a změny, které od Whole30 očekáváte. Děláme to všichni pro výsledky, kvůli změně, ne jen tak pro legraci.

Víc důvodů není potřeba vyjmenovávat. Vlastní pocit a vlastní zdraví by měli být dostatečně motivující. Všechno, co jste se se svobodnou vůlí rozhodli během Whole30 absolvovat, děláte jen a jen pro sebe. Ne pro ostatní, ne pro kolegy z práce, kamarády ani virtuální skupinu na internetu. Pokud pochybíte a přesto se rozhodnete pokračovat bez vynulování počítadla, je to jen a jen vaše volba, se kterou budete usínat a vstávat jen vy sami. Pokud se však přijdete o tom hrůzném činu poradit veřejně, musíte očekávat i kritiku. Ta vás totiž může jen posílit, narozdíl od zatajeného prohřešku. Tak se vytáhněte sami před sebou, spolkněte výmluvy, ego a slzy (a ten zbytek sušenky) a dokažte sami sobě, že s přehledem odmakáte poctivých třicet dnů. Máte na to, tak jako stovky a tisíce lidí před vámi.

FacebooktwitterpinterestFacebooktwitterpinterest

4 thoughts on “KDYŽ SE TO STANE…

 1. Vlasta Mlejnková

  Ninečko, tak opět Wh30 od začátku. Po 12 dnech. Vědomě jsem zlikvidovala dva grogy , sice samý vitamíny, ale se značným množstvím rumu : zamrzlo nám auto a než nás potomci z toho dvanácti stupňového mrazu vysvobodili, byla jsem naprosto zmrzlá. V rámci prevence jsem se tradičně zaléčila a dnes zase Whole. Ráno silný vývar hovězí a k obědu jsem ohryzala kosti a kližky hovězí. Přikusovala jsem ředkvičky.
  Výčitky svědomí nemaje, dávám Vám za pravdu. Skvělý článek.
  Já, když hřeším, hřeším vědomě, účelně a ráda.

  1. Nina Post author

   Vlasti, děkuji za komentář :D Já jako abstinent bych rumík neocenila, ale polovička ho má moc rád a předvánoční procházky po trzích znamenaly spoustu grogů :D Vy jste perfektní a víte, o co kráčí :) Mějte krásný den a úspěšné Whole! :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *