SWYPO: SEX S OBLEČENÝMI KALHOTAMI

Pokud se pohybujete ve světě Whole30 už nějakou dobu, možná jste zaslechli nebo zahlédli slovíčko SWYPO. Tento akronym anglické větičky Sex With Your Pants On (#swypo) v překladu znamená doslova Sex s oblečenými kalhotami (#ssok). Možná se ptáte, jakou má tato fráze spojitost s jídlem, potažmo s Whole30. SWYPO je mezi anglicky mluvícími příznivci Whole30 poměrně běžně užívaným termínem, kniha Whole30 ani Jídlo na prvním místě ho však jmenovitě nezmiňují, ačkoli je jeho koncept v pravidlech velice jasně vysvětlen.

Ať už jste ve Whole30 nováčci, nebo kovaní veteráni, určitě jste se na své cestě setkali s fenoménem Whole30 palačinek, lívanců, pudinků, zmrzlin, chlebů, knedlíků, housek a jiných kreací, vyrobených technicky z povolených surovin. Možná vám pro pochopení toho, proč tato jídla nesplňují pravidla Whole30, stačil pouze fakt, že je to napsáno v knize. Možná vás zajímaly přesné důvody, proč tomu tak je, a jakmile vám byly vysvětleny, neměli jste problém je respektovat. Nicméně hlavně mezi začínajícími Wholisty je pořád velká spousta jedinců, kteří si na své palačinky z banánů a vajec, chia pudinky ze semínek a kokosového mléka, pizzy z mandlové mouky nebo čokolády jen z kakaového prášku a kokosového oleje během Whole30 nenechají sáhnout.

Teď přichází pro někoho možná krutá pravda: Whole30 palačinky (a další dezerty a pečivovité výrobky) jsou jako sex s oblečenými kalhotami. Dřív nebo později vám dojde, že to prostě není ono, a budete si chtít kalhoty stáhnout a užit si to naostro, netvrďte, že ne. Lhali byste tím sami sobě. Je to jako polibky přes sklo, sex po telefonu, kafe bez kofeinu – není to ono. I když vytvoříte dezert ze surovin, které samostatně spadají do pravidel Whole30, neřeší to váš hlavní problém s jídlem. Pokud se snažíte prát se závislostí na sladkém, palačinky a dezerty v jakékoli podobě vašeho cukrového démona nezkrotí, pro něj se sladké = sladké. Vy možná tvrdíte, že to neberete jako dezert, ale už jen fakt, že máte potřebu palačinky/pudinky/chlebíky péct a konzumovat a ještě si je zuby nehty bránit svědčí o tom, že s nimi problém do jisté míry máte. Jídlo je velice emotivní záležitost a otázkou je, jestli se chcete nezdravé citové vazby k jídlu zbavit, nebo si Whole30 pro sebe zjednodušit.

Zahánět chutě na sladké čímkoli sladkým, chutě na pizzu plackou z mandlové mouky nebo touhu po zmrzlině rozmixovaným mraženým banánem není řešením problému, je to pouze přivírání očí před skutečností, že neumíte svoje chutě a špatné návyky ovládat. Třicet dní je ve srovnání se zbytkem vašeho života velice krátký časový úsek a pro nikoho neexistuje dostatečně dobrá výmluva k tomu, aby neabsolvoval Whole30 přesně podle pravidel, bez lívanců a semínkových chlebíků. Elektronická cigareta neřeší problém závislosti na kouření, pouze s ní přestanete tělo zanášet dehtem (a okolní vzduch smradem). Zdravé verze nezdravých potravin mají naprosto stejný psychologický efekt. A jako si kuřák myslí, že může kdykoli přestat, i vy si nepřipouštíte, že máte problém s přílišnou vazbou na určitý typ jídel. Opět, kdyby tomu tak nebylo, neměli byste tak velký problém pravidla akceptovat a dodržovat. Závislost je závislost, bez ohledu na to zda je jejím předmětem alkohol, nikotin nebo cukr.

Pakliže se nejste ochotni během Whole30 vzdát náhražek svých oblíbených potravin, nemáte šanci se od jídla emočně osvobodit a následně uzdravit své tělo i psychiku. Pokud se snažíte zahnat touhu po muffinu z cukrárny palačinkou z banánu a vajec, dáváte své závislosti přesně to co chce, nikoli však to, co potřebuje. Jste dospělí. Sami si musíte být schopni určit, která jídla patří mezi vaše spouštěče nezdravého chování. Pokud byl dosud váš jídelníček postavený na hamburgerech s hranolky, vyrábět si náhražky z povolených surovin vám nepomůže změnit návyky, pouze je převlékne do hezčích kabátků (tzn. navlékne vám ony pomyslné kalhoty). Navíc, tyhle náhražky nikdy nebudou tak dobré jako jejich originální verze. Jestli jste někdy měli paleo pizzu, dáte mi za pravdu (pakliže jste milovníky pizzy). Babiččinu bábovku žádný banánový muffin bez lepku, cukru a mléka nenahradí, o tom se nebudeme přít. A to radši ani nezmiňují vánoční cukroví! Proto pokaždé, když vytvoříte jakoukoli náhražku, chystáte se provozovat sex s oblečenými kalhotami. A to vás nebude dlouho bavit. Jakmile uplyne vašich třicet dní abstinence, je velká pravděpodobnost, že je ze sebe okamžitě servete a budete chtít ten pořádný, opravdový a nefalšovaný… muffin.

I když Whole30 trvá pouze třicet dnů, mělo by pro vás být novým startem, cestou k novým návykům a k osvobození se od těch starých. Nejedná se o žádnou bleskovou cestu k novému tělu, dočasný striktní režim po jehož skončení se můžete vrátit zpět do starých kolejí. Jste velcí kluci a holky, pokud tak budete chtít učinit, nikdo vám v tom pochopitelně bránit nebude, ale dodržíte-li pravidla Whole30 do puntíku, je více než pravděpodobné, že nebudete chtít. Whole30 neslibuje zázračnou změnu během několika dní ani to, že po jeho absolvování už nikdy nebudete mít chuť na čokoládu. Whole30 není kouzlo, Whole30 je spíš jako kouzelná hůlka. Musíte ji umět správně použít a následovat veškeré instrukce z Velké Knihy Kouzel (hlavně pak kapitola na straně 95), jinak se žádná magie konat nebude.

Šedá zóna (kalhoty na půl žerdi)
Možná se ptáte: Co cuketové špagety? Celerové placky? Ořechová másla? Raw tyčinky? Nebo dokonce brambory, které do roku 2014 byly proti pravidlům a najednou jsou povolené? Opět si dovolím připomenout, že JSTE DOSPĚLÍ. Bývali jste dosud knedlíkové typy a během Whole30 vám knedlík chybí tak moc, že byste za něj obětovali poslední plátek slaniny? V takovém případě se od placiček držte dál. Dokázali byste spořádat během reklamní pauzy v televizi půl sklenice Nutelly a ořechová másla pro vás představují velkou výzvu (máte co dělat abyste skleničku nevyluxovali stejně rychle)? Pak je raději vůbec neuchovávejte mimo dobře zamčený trezor. Velký rozdíl je mezi náhražkou a variantou. Může se to zdát jako hra se slovy (stejně jako rozdíl mezi slovy sytost a nasycení), ale zatímco náhražkou se rozumí potravina, která se snaží  co nejvěrněji napodobit originál, její vzhled, chuť i texturu, varianta znamená spíše jiná možnost. Cuketové špagety, například, se nijak nesnaží napodobit chuť ani texturu klasických těstovin, lze je tedy považovat za variantu, nikoli náhražku.

U těchto položek se každý z nás musí zamyslet a vynést vlastní soud ve vlastním případu. Nelze obecně říci, že ořechové máslo jen tak na lžičku je porušením pravidel. Může však být narušením vaší vlastní snahy o změnu stravovacích návyků, obzvlášť pokud vás dosud bylo možné spatřit převážně s koutky rtů upatlanými od Nutelly. Pravidla Whole30 zahrnují devět desetin celého programu, poslední desetina je na vás. Vaše vlastní spouštěče, démony a omezení (alergie, intolerance) totiž žádná kniha neobsahuje. Tady musíte převzít vlastní díl zodpovědnosti a s čistým svědomím (a vědomím všech možných následků) si z šedé zóny vybrat vhodné položky pro vás. Pokud absolvujete Whole30 s kamarádkou, partnerem nebo jiným blízkým člověkem, vězte že jeho výběr bude obsahovat jiné položky než váš, nesnažte se napodobovat kvůli zjednodušení. Můj partner si pochutnává na bramborách a ovoci, které pro mě zůstávají v šedé zóně, zatímco on smutně pozoruje mě, jak si pochutnávám na šálku lahodné kávy. Nejezte brambory, pokud vám nechutnají, nebo pokud se snažíte redukovat svou tělesnou hmotnost. Nejezte ovoce, pokud ve vás vyvolává neovladatelné chutě na sladké. Pochutnejte si na celerových placičkách, pokud se vám s nimi chce dělat (mě se nikdy nechce) a pokud pro vás osobně jsou spíše variantou, než náhražkou. Tohle za vás nikdo nerozhodne, odpovědi na tyto otázky na žádném fóru nenajdete. A poznámka nakonec: palačinky, housky a pudinky do šedé zóny nepatří, tam jsou kalhoty vždy řádně zapnuté.

FacebooktwitterpinterestFacebooktwitterpinterest

10 thoughts on “SWYPO: SEX S OBLEČENÝMI KALHOTAMI

 1. Vlasta Mlejnková

  Opět skvěle napsáno. Není co dodat. Varianty v šedých zónách u mne i u Mlejnka jsou různé, vaření pro nás oba je tanec slona v porcelánu, ale mám to vychytaný. Kombinace nakládaných zelenin a ovocných směsí dělá divy.
  Celé léto jsem byla pracovitá, teď se mi to v dobrém vrací. A tzv chuťovčičky jsou jemně vkomponovaný do jídla a nejsou to náhražky ?

 2. Romana

  to je super napsané už se těším až budu starý mazák :-) zatím, občas tápu a jsem vděčná za rady a tipy :-)

  1. Nina Post author

   Děkuji za přečtení, Romano! Všichni se učíme, ale to z nás ve finále dělá mistry a odborníky :)) Vy jste zcela jistě na dobré cestě :)

 3. Pavla

  Úplně supr napsané posunulo mě zo zase o kousek dal. Děkuji za důležité příspěvky a rady :-)

 4. Dominika Černá

  U článků Niny se vždy zamyslím, pobavím a vždy se klaním způsobu psaní. Takže Nino, klobouček! Opět výborná záležitost :) Vždy jsem si ráda pročetla Tvé příspěvky na facebookových skupinách (Whole30, Paleo) a jsem ráda, že jsem narazila na Experiment člověk, budu bedlivě sledovat ??.

 5. Metla

  Super, snad to dost lidem otevře oči a pochopí, kde jsou ty pro jednoho jasně vymezené hranice, pro druhého prostor k selhání. Jen tak dál!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *